Aktualności
Podatek od wynajmu mieszkania. Jak zapłacić taki podatek, w jakiej wysokości i od jakiej kwoty?
01.10.2023
Wynajem mieszkania to jeden z pewniejszych sposobów na uzyskanie dodatkowego, pasywnego dochodu. Musimy jednak pamiętać, że najem mieszkania wiąże się także z koniecznością zapłacenia podatku. W jakiej wysokości musimy zapłacić podatek i jak uregulować zobowiązanie podatkowe?
Czym jest podatek od najmu?
Zgodnie z polskim prawem każda osoba, która osiąga dochód z tytułu najmu mieszkania – bez względu na to, czy robi to jako osoba fizyczna lub firma, musi zapłacić podatek. W związku z tym na przestrzeni lat powstawało wiele wątpliwości związanych z formą opodatkowania i stawką, jaka musi być uregulowana w Urzędzie Skarbowym.
Od 2023 roku przepisy związane z opodatkowaniem najmu mieszkania uległy uproszczeniu. W przypadku prywatnego najmu mieszkania dochód ten jest opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym. Przedsiębiorcy natomiast wciąż mają do wyboru dwie formy opodatkowania najmu:
- Podatek liniowy (19%)
- Zasady Ogólne (12% lub 32%)
Jeśli zatem planujecie osiągać zyski z tytułu najmu własnego mieszkania, rozwiewamy Wasze ewentualnie wątpliwości. Bez względu na to, jak będziemy świadczyć usługę wynajmu, zapłata podatku będzie konieczna.
Czy podatek od wynajmu jest obowiązkowy?
Czy istnieje możliwość uniknięcia obowiązku podatkowego w przypadku najmu? Nie jest to możliwe. Każda forma najmu – zarówno jako osoba prywatna, jak również firma – jest objęta odpowiednim opodatkowaniem.
Jeśli zatem prowadzimy działalność skupioną na najmie lub decydujemy się na rozpoczęcie najmu prywatnego, to naszym obowiązkiem jest uiszczenie odpowiedniego podatku w zależności od rodzaju opodatkowania (dotyczy tylko firm), na jaki się zdecydowaliśmy. Jedyny wyjątek od tej reguły to sytuacja, w której najmujący, rozliczający się na zasadach ogólnych, nie osiągnie dochodu rocznego w wysokości 30.000 złotych. W takim scenariuszu możemy skorzystać z kwoty wolnej od podatku.
Brak uregulowania zobowiązania podatkowego może zostać zinterpretowany jako wykroczenie skarbowe lub – co gorsza – jako przestępstwo skarbowe.
Od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu mieszkania?
Zgodnie z nowelizacją prawa, która weszła w ramach Nowego Ładu, osoby prywatne najmujące mieszkanie mogą rozliczać się jedynie na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego, który nie uwzględnia możliwości odliczeń od podatku.
W takim układzie ryczałt zapłacimy już od pierwszej zarejestrowanego przychodu. To jednak, która stawka ryczałtu będzie nas interesować, zależy w głównej mierze od przychodów rocznych z tytułu najmu. Jeśli przychody nie przekroczą kwoty 100 tys. zł rocznie, stawka ryczałtu to 8.5%. Każda nadwyżka przychodu zostanie uwzględniona zgodnie z wyższą stawką ryczałtu, równą 12.5%.
Rozliczenie najmu przez przedsiębiorców nie ulega zmianie i jak wcześniej, bazuje na stałym podatku liniowym 19% lub zasadach ogólnych.
Podatek od wynajmu mieszkania – jak opłacić?
Podatek od wynajmu prywatnego mieszkania możemy płacić co miesiąc lub co kwartał. W pierwszym scenariuszu najemca samodzielnie oblicza wartość ryczałtu, dzieląc wartość przychodu przez stawkę ryczałtu, a następnie wpłaca ją do 20 dnia następnego miesiąca. Sytuacja z kwartalnym rozliczeniem wygląda analogicznie z tą różnicą, że sumaryczny kwartalny podatek wpłacany jest do 20 dnia następnego miesiąca po upływie kwartału.
W przypadku działalności opartej na najmie nieruchomości, podatek należy regulować zgodnie z zasadami uregulowanymi dla jednoosobowych działalności gospodarczych.
Gdzie należy zapłacić podatek od wynajmu mieszkania?
Na przestrzeni ostatnich lat procedury związane z regulowaniem kwestii podatkowych uległy znacznemu uproszczeniu, czego doskonałym przykładem jest właśnie proces zapłaty podatku od wynajmu mieszkania.
Podatnik otrzymuje indywidualny mikrorachunek podatkowy, na który wpłacane są wszelkie należności z tytułu podatku. Ten sam model dotyczy również przedsiębiorców, którzy uzyskują dostęp do mikrorachunku, na który wpłacane są należności z tytułu podatku VAT, PIT i CIT.
Po wygenerowaniu swojego indywidualnego mikrorachunku z łatwością wykonamy odpowiedni przelew za pośrednictwem bankowości internetowej, identyfikując się za pomocą numeru PESEL lub NIP, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą.