Aktualności
Darowizna pieniężna na zakup mieszkania. Co musisz o niej wiedzieć?
18.09.2023
Zgodnie ze statystykami, zakup mieszkania w Polsce w ostatnich latach jest najczęściej finansowany z kredytu hipotecznego. Zdarza się jednak, że bliska rodzina stara się wesprzeć młode małżeństwo lub singla w tej inwestycji, przekazując na cele mieszkaniowe pokaźne kwoty pieniędzy. Co należy wiedzieć o darowiźnie pieniężnej?
Darowizna pieniężna – jak ją w prawidłowy sposób udokumentować
Darowizna pieniężna, definiowana jako nieodpłatne przekazanie pieniędzy to jeden z popularniejszych sposobów na finansowanie zakupu mieszkania lub domu. Bliscy – rodzice czy dziadkowie, bardzo często właśnie na ten cel oszczędzali latami, by móc wspomóc młodsze pokoleniu w przysłowiowym przejściu na swoje.
Jedną z najczęściej spotykanych wątpliwości związanych z darowizną jest jej odpowiednie udokumentowanie. W jaki sposób pieniądze powinny być przekazane? By odpowiedzieć na to pytanie, warto rozróżnić dwa warianty darowizn – te do kwoty 9,637 złotych i wyższe.
Gdy darowizna nie przekracza powyższej kwoty, w zasadzie nie ma obowiązku jakiegokolwiek dokumentowania przekazania środków. Oczywiście dla porządku możemy spisać umowę lub oświadczenie darującego, jednak w praktyce pieniądze mogą być przekazane z ręki do ręki. Jeśli natomiast mówimy o wyższej darowiźnie, ta musi zostać przekazana przelewem bankowym lub pocztowym przekazem gotówkowym. Odpowiedni tytuł przelewu, zawierający frazę „darowizna” traktuje się jako prawidłowe udokumentowanie przekazania środków pieniężnych na zakup mieszkania dla bliskich.
Podatek od darowizny – czy jest potrzebny?
Czy w przypadku przekazania środków pieniężnych na potrzeby zakupu mieszkania obdarowany jest zobowiązany do zapłacenia podatku? To zależy bezpośrednio od osoby, która przekazuje nam pieniądze. Darowizna dokonana w ramach grupy 0 jest całkowicie zwolniona od podatku. Czym jest grupa 0? To małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Jeśli darowizna zostanie odpowiednio udokumentowana i zgłoszona do Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy, przekaz pieniężny zostanie zwolniony od podatku.
A jak w innych przypadkach? Podatek od darowizny będzie wahał się od 3 do nawet 20% wartości przekazu w zależności od wysokości oraz przynależności darczyńcy i obdarowanego do grup podatkowych. Warto jednak pamiętać, że w każdym wypadku istnieje kwota wolna od podatku, co może znacznie obniżyć wartość kwoty wpłacanej do Urzędu Skarbowego.
Darowizna pieniężna a przelew do dewelopera
Udało nam się znaleźć idealne mieszkanie od dewelopera, z którym chcemy związać swoją przyszłość? W takim przypadku darowizna od bliskich na pewno pomoże w szybszym zamieszkaniu w wymarzonym miejscu. Powszechnie taka darowizna powinna trafić na konto obdarowanego, jednak od czasu do czasu zdarza się, że z niewiedzy pieniądze przekazane jako darowizna są bezpośrednio przelewane na konto dewelopera. Co w takiej sytuacji? Jak taki przelew zostanie zdefiniowany przez Urząd Skarbowy?
Uspokajamy. Przelew pieniężnej darowizny na konto dewelopera wykonany przez rodziców, ale na poczet naszej umowy z deweloperem zostanie potraktowany dokładnie tak samo, jak gdyby ten przelew trafił na nasze prywatne konto. Jeśli zatem cała reszta formalności związanych z odpowiednią ewidencją transakcji i zgłoszeniem darowizny do fiskusa przebiegnie zgodnie z prawem, nie mamy się o co martwić.
Darowizna mieszkania a jego sprzedaż – co warto wiedzieć?
Przy okazji omawiania tematu darowizny pieniężnej, warto również na chwilę zatrzymać się w temacie bezpośredniej darowizny mieszkania lub domu. Wyobraźmy sobie sytuację, w której rodzice przepisują nam mieszkanie, tym samym przekazując akt własności na nas. O czym musimy pamiętać w takim wypadku?
Przede wszystkim o kwestiach związanych z potencjalną sprzedażą takiego mieszkania. Jeśli w ciągu 5 lat od nabycia darowizny zdecydujemy się sprzedać mieszkanie, musimy być świadomi powstania obowiązku zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19%. Możemy jednak uniknąć tego podatku, korzystając z ulgi mieszkaniowej. W ramach takiej ulgi środki ze sprzedaży należy przeznaczyć na cele mieszkaniowe.